U subotu 28. aprila sa početkom u 12 časova u parku ispred OŠ ,,Svetozar Marković” u Rekovcu održava se prvi ,Levački vino fest uz učešće dvadesetak vinarija i još nekoliko proizvođača lokalnih tipičnih proizvoda (sirevi, burad i vinov [ ... ]
+ opširnijeU okviru projekta “Priprema dva regiona, (1) Srem (7 opština) i (2) Šumadija i Pomoravlje (13 opština) za osnivanje DMO-a, definisanje turističkog prostora i tehnička podrška subjektima koji prodaju destinacije u ciljanim regijama” od 24.03 [ ... ]
+ opširnijeLEADER ('Liaison Entre Actions de Développement de l'Économie Rurale', u prevodu „Veze između ruralne ekonomije i razvojnih aktivnosti") je metod lokalnog razvoja ruralnih sredina. Jedinstvena karakteristika ovog metoda je u tome što olakšava ruralni razvoj korišćenjem specifičnih razvojnih potencijala ruralnih područja koji su prepoznati od strane samih lokalnih aktera. "LEADER" pristup ruralnom razvoju je početno implementiran kao Inicijativa Evropske zajednice u periodima 1989-1993 (poznatiji kao LEADER I), 1994-1999 (LEADER II) i 2000-2006 (LEADER+).
U budžetskom i programskom periodu 2007-2013, LEADER više nije odvojena inicijativa jer predstavlja integralni deo Programa ruralnog razvoja (Rural Development Programmes - RDPs) u zemljama članicama EU. Podržan je kroz Evropski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (European Agricultural Fund for Rural Development -EAFRD), koji je drugi stub Zajedničke poljoprivredne politike (Common Agricultural Policy -CAP). To otvara potpuno nove mogućnosti za prihvatanje LEADER principa i razvoj šire akcije i aktivnosti u ruralnim sredinama.
Ruralne sredine u EU se razlikuju po svojim karakteristikama, pa su i razvojne strategije delotvornije ukoliko na njima radi i odlučuje lokalna zajednica. Upravo je LEADER princip taj koji omogućava lokalnoj zajednici da sama kreira i realizuje razvojne planove za svoju budućnost uz korišćenje sopstvenih resursa. LEADER se temelji na principima koji se moraju poštovati i sprovoditi kao celina jer samo tako se postiže uspešnost delovanja lokalne zajednice u cilju unapređenja kvaliteta života u ruralnim sredinama.
LEADER se smatra i metodološkom osovinom/osnovom, za dostizanje sledeća tri cilja koji se odnose na Program ruralnog razvoja EU:
KARAKTERISTIKE LOKALNIH AKCIONIH GRUPA
Lokalna Akciona Grupa (LAG) je ime dato lokalnim privatno-civilno-javnim partnerstvima koja imaju za cilj unapređenje razvoja lokalnih oblasti. Stvaranje lokalnih partnerstva, nazvanih lokalne akcione grupe (LAG), započinje povezivanjem lokalnih partnera iz sva tri sektora, pri čemu svi socio-ekonomski sektori na teritoriji Lokalne akcione grupe bi trebali da budu predstavljeni u ovim lokalnim partnerstvima.
LAG-ovi su originalan i važan deo pristupa LEADER programa EU. Unapređenje razvoja lokalnih ruralnih oblasti postižu se kroz definisanje i implementaciju lokalnih strategija ruralnog razvoja.
Lokalne Akcione Grupe tipa “LEADER” se rukovode sa sedam principa “LEADER” pristupa ruralnom razvoju (link to FAQ on the LEADER approach):
LAG-ovi su značajni u podsticanju održivog lokalnog razvoja iz sledećih razloga:
Pri formiranju LAG-ova moraju se ispoštovati sledeće karakteristike koje su bitne za lokalna partnerstva:
U EU do 2012.godine formirano je više od 2200 Lokalnih akcionih grupa (bez Rumunije, Bugarske i Kipra).